Ulaşım

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi gelişmiş yaya ve bisiklet altyapısı, bisiklet kiralama ve düzenli bisiklet park alanları ile ekolojik hareketliliği destekleyen bir üniversitedir. Karbon salınımını en aza indirgemek ve temiz bir yerleşke politikasını önceleyen üniverstemiz, sağlıklı yaşam için sportif faaliyetlerin artması amacıyla etkinlikler düzenlemektedir. Her yıl birkaç farklı etkinlikle bisiklet sürmenin arttırılmasına yönelik adımlar atılmaktadır. Bunun yanı sıra yerleşke içerisinde yer alan spor kompleksleri ile sportif etkinliklerin arttırılmasına yönelik faaliyetler yapılmaktadır.

Üniversitemizin idari ve akademik personeli için günlük üç sefer düzenleyen servisleri hizmet vermektedir. Bu servisler aracılığıyla daha az motorlu taşıt kullanılmakta ve karbon salınımı olabildiğince düşürülmektedir. Üniversitemizin hizmete sunduğu servis otobüsleri kampüs yerleşkesinden şehrin hemen her noktasına ulaşımı sağlamaktadır. Bu bağlamda ise hem kampüs yerleşkesinde hem de hastane yerleşkesinde hizmet veren personelin büyük bir kısmının ulaşımını karşılamaktadır. 

Kampüste iklim değişikliği politikaları çerçevesinde fosil yakıt yakıt kullanımını azaltılmasının yanında var olan emisyonu azaltmaya yönelik özellikle ağaçlandırma ve yeşil alan iyileştirmesi yapılmaktadır. Üniversite yerleşkesi içerisinde fosil yakıt kullanan herhangi bir yapının olmaması için gerekli adımlar atılmıştır.