HABERLER

Van YYÜ Engelsiz Üniversite Çalışmalarına Devam Ediyor


Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin engelli öğrenci ve personele sunduğu hizmet kalitesi artırmak amacı ile yakın zamanda 6 birimimiz YÖK tarafından "2020 Yılı Mekanda Erişilebilirlik Ödülü" (Turuncu Bayrak) almaya hak kazanmıştı.

Van YYÜ Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, amaçlarının engelli bireylerin kampüs sınırları içerisinde daha rahat bir eğitim alması, sosyal, kültürel ve sportif mekanlara daha rahat ulaşabilmesi için her geçen gün düzenlemelerin arttığını, engelli birey sorunlarının çözümü için teşvik edici çalışmalar ve projeler geliştirdiklerini belirtti. 

Çalışmaların aralıksız olarak devam ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli şöyle konuştu: "Üniversitemizde engelli bireylerin mekânlara, eğitsel imkânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri ile ilgili yapılan çalışmalar kapsamında yakın zamanda Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri MYO’nun hizmet verdiği bina ile Rektörlük Makamı, Rektör Yardımcıları, Kurumsal İletişim, Genel Sekreterlik, Yazı İşleri, Personel Daire Başkanlığı, İdari Mali İşler Daire Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği, Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Basın Yayın Halkla İlişkiler Birimi, Santral, Koruma ve Güvenlik Müdürlüğü, Uzaktan Eğitim Merkez Müdürlüğü, Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü ve Bilimsel araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi’nin hizmet verdiği alanların engelli erişimine uygun hale getirilecek. 5 Daire başkanlığını bünyesinde barındıran ve 1998 yılında asansörsüz olarak 3 katlı yapılan Van YYÜ Rektörlük Binasına yapılacak asansör için mimari ve erişim açısından en uygun yerin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ekin hocamızın odasına denk gelmesi münasebetiyle ilgili Rektör Yardımcımız özveride bulunup mekanda erişime katkı sağlamak adına odasının yerini değiştirerek küçültmek zorunda kaldık. Kendisine teşekkür ederim."

 

 


Van YYÜ’de 1111 fidan hemşire ve çocukların eliyle toprakla buluştu


Türkiye genelindeki Geleceğe Nefes etkinliği Van’da da çeşitli törenlerde gerçekleşirken Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde de fidanlar toprakla buluştu. Yüzüncü Yıl Üniversitesinde Milli Ağaçlandırma günü kapsamında fidan dikim etkinliği düzenlenirken, fidan ekim kampanyasında hemşireler ve çocuklar yer aldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen 11 Kasım "Milli Ağaçlandırma Günü" kapsamında Yüzüncü Yıl Üniversitesinde çocuklar ve hemşireler fidan dikimi gerçekleştirdi. Dursun Odabaşı Tıp Merkezinin yanında bulunun alana hemşireler ve çocuklar tarafından fidanlar dikildi. Fidan dikim etkinliğine Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Dursun Odabaş Tıp Merkezi Başhekimi Dr. Ümit Haluk İliklerden, hemşireler ve birçok anaokulu öğrencisi katıldı. 

 


Van YYÜ Danışma Kurulu “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları” Başlığıyla Toplandı


Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Danışma Kurulu, Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli başkanlığında, ilgili kurum ve kuruluşların katılımlarıyla toplandı. 
 
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları” ana başlığı ve “Van Gölü, İklim Değişikliği, Küresel Isınma, Kuraklıkla Mücadele ve Su Yönetimi” alt başlıkları kapsamında; değerlendirmeler, öneriler ve iklim sorunlarıyla mücadele yöntemleri konuşuldu.  
 
“Bu toplantı bir vizyon belirleme mahiyetindedir”
 
Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, ilgili kurum ve kuruluşların katılımlarıyla gerçekleştirilen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Danışma Kurulu toplantısının; Dünya’da yaşanan iklim değişikliğinin insan, doğa, şehir, yaşam alanları, Van Gölü ve su kaynakları üzerinde oluşturduğu tahribatları minimize etmek ve önlemek için önümüzdeki sürece bir vizyon belirleme mahiyetinde olduğunu belirtti.
 
“Van şehrinin ileriki süreçte daha yaşanabilir olması için yapılacak çalışmalara Van YYÜ öncülük etme misyonuyla hareket edecektir”
 
Valilik, kaymakamlıklar, belediyeler, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri düzeyinde kurum yöneticilerinin ve ilgili alanlarda uzman kişilerin de iklim değişikliğine farklı yönlerden bakan önemli konuşmalar, sunumlar ve bilgiler paylaştıkları toplantıda; Rektör Şevli, “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları” başlığı çerçevesinde Van şehrinin ileriki süreçte daha yaşanabilir olması için yapılacak çalışmalara Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin öncülük etme misyonuyla hareket edeceğini ifade etti. 
 
“Toplantı sonucunda oluşacak başlıkların sentezinden kapsamlı bir sempozyum düzenleyeceğiz”
 
İlgili kurum yöneticilerinden ve uzmanlardan alınan fikir ve önerilerin Üniversitemiz tarafından detaylı bir şekilde değerlendirileceğini kaydeden Şevli, değerlendirmeler sonucunda oluşacak başlıkların sentezinden kapsamlı bir sempozyum düzenleyecekleri ifadelerinde bulundu.
 
“Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi; insanı ve doğayı ilgilendiren her konuda bütün birikimini kullanacaktır”
 
Özelde Van şehrinin ve Ülkemizin genelde ise Dünya’nın daha yaşanabilir bir yer olması için her bireyin ve kurumun sorumluluk alması gerektiğini belirten Rektör Şevli, “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi; insanı ve doğayı ilgilendiren her konuda bütün birikimini kullanacaktır. Haziran ayında Üniversitemiz öncülüğünde gerçekleştirilen ve Emine Erdoğan Hanımefendi’nin de katıldıkları Van Gölü Sempozyumu, şehrimiz, bölgemiz, Ülkemiz ve hatta Dünya için önemli bir ekolojik değere sahip olan Van Gölü’nün korunması adına yapılan önemli bir çalışmaydı.  Bu tür nitelikli çalışmaların devam etmesi için tüm kurumlarla iletişim halinde olacağız. Kurumlarımızın yapacakları çalışmalarda da kendilerine her türlü akademik ve teknik desteği vereceğimizi belirtmek isterim.” Sözlerini kullandı.
 
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Danışma Kurulu toplantısına katılan tüm paydaşlarımıza ve öğretim üyelerine teşekkür ederek sözlerini tamamladı.
 
Konuşmalar ve sunumların ardından soru cevap şeklinde devam eden toplantıda katılımcılar, önemli sorunların konuşulduğu toplantıya kendilerini davet eden Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli’ye teşekkür ettiler. 
 
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Danışma Kurulu toplantısına; Vali Yardımcısı Hamit Genç, Vali Yardımcısı ve Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Mehmet Fatih Çelikel, Erciş Kaymakamı Nuri Mehmetbeyoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Kayri, Prof. Dr. Şefik Tüfenkçi, Prof. Dr. Sedat Yayla, Van YYÜ Genel Sekreter Prof. Dr. Sebaheddin Şevgin, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Tunçtürk, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Özgökçe, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elvan Ocak, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fazıl Şen, Van Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Kemal Atlı, VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem kaplan, Devlet Su İşleri 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, Meteoroloji 14. Bölge Müdürü Atakan Çelebi, MTA Doğu Anadolu Bölge Müdürü Çetin Kartal, Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Sebahattin Erdoğan, Çatak Belediyesi Başkan Yardımcısı Cihan Yalçın, Edremit Belediyesi Başkan Yardımcısı Ercan Karahan, Gevaş Belediyesi Başkan Yardımcısı Şefik Taş, İpekyolu Belediyesi Başkan Yardımcısı Birol Duman, Muradiye Belediyesi Başkan Yardımcısı Taner Kaya, İlbank Proje ve Mekânsal Planlama Müdürü Ragıp Arvas, Van Tarım İl Müdür Yardımcısı Abdülkerim Yücel, Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Fatma Nisa Erimez, Karayolları 11. Bölge Müdür Yardımcısı Hacı Emin Topçu, Edebiyat Bölgesel Coğrafya Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Pınar Bostan, Başkale MYO Elektrik ve Enerji Programı Öğr. Gör. Erdoğan Özel, Öğrenci Konseyi Başkanı Ferhat Demir ve çok sayıda öğretim üyesi ile ilgililer katıldı.