Van YYÜ Danışma Kurulu “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları” Başlığıyla Toplandı

Van YYÜ Danışma Kurulu “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları” Başlığıyla Toplandı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Danışma Kurulu, Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli başkanlığında, ilgili kurum ve kuruluşların katılımlarıyla toplandı.
 
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları” ana başlığı ve “Van Gölü, İklim Değişikliği, Küresel Isınma, Kuraklıkla Mücadele ve Su Yönetimi” alt başlıkları kapsamında; değerlendirmeler, öneriler ve iklim sorunlarıyla mücadele yöntemleri konuşuldu.  
 
“Bu toplantı bir vizyon belirleme mahiyetindedir”
 
Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, ilgili kurum ve kuruluşların katılımlarıyla gerçekleştirilen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Danışma Kurulu toplantısının; Dünya’da yaşanan iklim değişikliğinin insan, doğa, şehir, yaşam alanları, Van Gölü ve su kaynakları üzerinde oluşturduğu tahribatları minimize etmek ve önlemek için önümüzdeki sürece bir vizyon belirleme mahiyetinde olduğunu belirtti.
 
“Van şehrinin ileriki süreçte daha yaşanabilir olması için yapılacak çalışmalara Van YYÜ öncülük etme misyonuyla hareket edecektir”
 
Valilik, kaymakamlıklar, belediyeler, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri düzeyinde kurum yöneticilerinin ve ilgili alanlarda uzman kişilerin de iklim değişikliğine farklı yönlerden bakan önemli konuşmalar, sunumlar ve bilgiler paylaştıkları toplantıda; Rektör Şevli, “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları” başlığı çerçevesinde Van şehrinin ileriki süreçte daha yaşanabilir olması için yapılacak çalışmalara Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin öncülük etme misyonuyla hareket edeceğini ifade etti. 
 
“Toplantı sonucunda oluşacak başlıkların sentezinden kapsamlı bir sempozyum düzenleyeceğiz”
 
İlgili kurum yöneticilerinden ve uzmanlardan alınan fikir ve önerilerin Üniversitemiz tarafından detaylı bir şekilde değerlendirileceğini kaydeden Şevli, değerlendirmeler sonucunda oluşacak başlıkların sentezinden kapsamlı bir sempozyum düzenleyecekleri ifadelerinde bulundu.
 
“Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi; insanı ve doğayı ilgilendiren her konuda bütün birikimini kullanacaktır”
 
Özelde Van şehrinin ve Ülkemizin genelde ise Dünya’nın daha yaşanabilir bir yer olması için her bireyin ve kurumun sorumluluk alması gerektiğini belirten Rektör Şevli, “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi; insanı ve doğayı ilgilendiren her konuda bütün birikimini kullanacaktır. Haziran ayında Üniversitemiz öncülüğünde gerçekleştirilen ve Emine Erdoğan Hanımefendi’nin de katıldıkları Van Gölü Sempozyumu, şehrimiz, bölgemiz, Ülkemiz ve hatta Dünya için önemli bir ekolojik değere sahip olan Van Gölü’nün korunması adına yapılan önemli bir çalışmaydı.  Bu tür nitelikli çalışmaların devam etmesi için tüm kurumlarla iletişim halinde olacağız. Kurumlarımızın yapacakları çalışmalarda da kendilerine her türlü akademik ve teknik desteği vereceğimizi belirtmek isterim.” Sözlerini kullandı.
 
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Danışma Kurulu toplantısına katılan tüm paydaşlarımıza ve öğretim üyelerine teşekkür ederek sözlerini tamamladı.
 
Konuşmalar ve sunumların ardından soru cevap şeklinde devam eden toplantıda katılımcılar, önemli sorunların konuşulduğu toplantıya kendilerini davet eden Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli’ye teşekkür ettiler. 
 
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Danışma Kurulu toplantısına; Vali Yardımcısı Hamit Genç, Vali Yardımcısı ve Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Mehmet Fatih Çelikel, Erciş Kaymakamı Nuri Mehmetbeyoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Kayri, Prof. Dr. Şefik Tüfenkçi, Prof. Dr. Sedat Yayla, Van YYÜ Genel Sekreter Prof. Dr. Sebaheddin Şevgin, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Tunçtürk, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Özgökçe, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elvan Ocak, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fazıl Şen, Van Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Kemal Atlı, VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem kaplan, Devlet Su İşleri 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, Meteoroloji 14. Bölge Müdürü Atakan Çelebi, MTA Doğu Anadolu Bölge Müdürü Çetin Kartal, Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Sebahattin Erdoğan, Çatak Belediyesi Başkan Yardımcısı Cihan Yalçın, Edremit Belediyesi Başkan Yardımcısı Ercan Karahan, Gevaş Belediyesi Başkan Yardımcısı Şefik Taş, İpekyolu Belediyesi Başkan Yardımcısı Birol Duman, Muradiye Belediyesi Başkan Yardımcısı Taner Kaya, İlbank Proje ve Mekânsal Planlama Müdürü Ragıp Arvas, Van Tarım İl Müdür Yardımcısı Abdülkerim Yücel, Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Fatma Nisa Erimez, Karayolları 11. Bölge Müdür Yardımcısı Hacı Emin Topçu, Edebiyat Bölgesel Coğrafya Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Pınar Bostan, Başkale MYO Elektrik ve Enerji Programı Öğr. Gör. Erdoğan Özel, Öğrenci Konseyi Başkanı Ferhat Demir ve çok sayıda öğretim üyesi ile ilgililer katıldı.